Nejstarší česká vězenkyně Ludmila Brožová-Polednová by mohla už brzy opustit vězení !!!

1. března 2010 v 19:50 | Ašša Křeček (majitelka blogu)

Nejstarší česká vězeňkyně Ludmila Brožová-Polednová by mohla už brzy opustit vězení.- 1.3.2010

Ludmila Brožová-Polednová


Soudy totiž zjistily, že se na ni vztahují tři dávné amnestie. Bývalá prokurátorka Brožová-Polednová dostala šestiletý trest za podíl na justiční vraždě Milady Horákové. Do věznice nastoupila jako 87letá loni na konci března.

Po nástupu do věznice žádala o přerušení trestu ze zdravotních důvodů. U soudů ale neuspěla.

Teď se zdá, že spíš než podlomené zdraví může Brožovou - Polednovou dostat z vězení právní systém. Zjistilo se totiž, že od činu, za který byla odsouzena, proběhly už tři amnestie, které se na její případ vztahují. Každá z nich krátí její trest o dva roky.

Soud rozhodl, státní zástupce podal stížnost

Krajský soud v Hradci Králové podle našich informací už 24. února rozhodl, že amnestie se na případ Brožové-Polednové vztahují. Pokud by byl tento verdikt pravomocný, dostal by bývalou prokurátorku okamžitě z vězení.

Rozsudek ale zatím pravomocný není. Státní zástupce proti němu podal stížnost. Tu dnes obdržel hradecký soud. Celý případ se tak přesouvá do Prahy, k vrchnímu soudu.

Amnestie z totality i demokracie

Podnět hradeckému soudu dal pražský městský soud. Hradecký soud rozhodoval proto, že v jeho působnosti sídlí věznice ve Světlé nad Sázavou, kde Brožová-Polednová vykonává trest. "V případě odsouzených je třeba zkoumat, zda na jejich trestné činy v minulosti nedopadla amnestie prezidenta republiky," vysvětlil místopředseda městského soudu Luboš Vlasák.

V případě Brožové-Polednové pražský soud zjistil, že na její trestný čin se vztahují hned tři amnestie z minulosti. Komunističtí prezidenti je vydali v letech 1953 a 1955. Poslední amnestie, která pomáhá komunistické prokurátorce na svobodu, je ta vydaná Václavem Havlem v roce 1990.

"Některé amnestie jsou koncipovány tak, že se vztahují i na tresty, které budou uloženy v budoucnu, pokud by byly uloženy za trestné činy spáchané před danou amnestií," vysvětlil soudce Vlasák.

Městský soud na amnestie v případu Brožové-Polednové upozornila Kancelář prezidenta republiky, která se zabývala žádostí o milost pro bývalou prokurátorku.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama