Galaxie andromeda v celé své kráse. Díky novému teleskopu!!! - 2.3.2010

2. března 2010 v 11:51 | Ašša Křeček (majitelka blogu)

Galaxie Andromeda v plné kráse. Díky novému teleskopu


Andromeda
NASA vypustila na oběžnici kolem Země nový satelit WISE. A výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Na Zemi poslala sonda už více než čtvrt milionu fotek.

Teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) odstartoval do kosmu loni v prosinci. Snímat oblohu v infračerveném světle začal 14. ledna.

Od té doby už na Zemi naposílal kolem 250 000 obrázků, které právě odborníci analyzují.

"WISE pracuje dokonale," řekl Ed Weiler z vedení NASA. První fotografie podle něj pomohly zjistit dráhy nově objevených asteroidů, komet a dalších kosmických objektů.

Některé z nich znázorňují překrásnou spirálovou galaxii Andromedu, která se nachází ve vzdálenosti 2,5 milionů světelných let od Země.

Širokoúhlý objektiv WISE zachycuje na jediné fotografii oblast, kterou by jinak pokryla stovka Měsíců. Technika proto zachycuje nejen Andromedu, ale i další menší galaxie, které ji obklopují. Všechny z nich patří spolu s Mléčnou dráhou do tzv. lokální skupiny galaxií.

Shluk galaxií

Oblast NGC 3603, v níž se formují nové hvězdy a sluneční soustavy, se nachází 20 000 světelných let od Země ve spirálním ramenu Mléčné dráhy zvaném Carina. Astronomové ji považují za jakousi "blízkou" laboratoř pro sledování vesmírných dějů.
Foto: NASA

Jedna z dalších fotografií z WISE ukazuje astronomům 60 milionů světelných let vzdálený objekt zvaný Fornax kluster. Infračervený dalekohled vypátral v této vzdálenosti jak stabilní, tak velmi aktivní galaxie.
"Všechny ze snímků vypovídají příběh o našem původu," uvedl Peter Eisenhardt, věděc z NASA Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně.

"Díky WISE můžeme mapovat tisíc vznikajících a zanikajících solárních systémů v naší Mléčné dráze, ale také vidět jiné hvězdy v miliony světelných let vzdálených galaxiích," dodal Einsenhardt.
Andromeda podrobněji
Galaxie v Andromedě je po Mléčné dráze nejprozkoumanějším vesmírným objektem. Má průměr kolem 150 000 - 200 000 světelných let. Obsahuje více než 450 miliard hvězd. Je dvakrát větší a třikrát hmotnější než Mléčná dráha - pro srovnání je stejně těžká jako 360 miliard Sluncí.
Galaxie v Andromedě se k té naší přibližuje rychlostí 266 km/s. To znamená, že se za 1 až 5 miliard let obě galaxie srazí, čímž vznikne jediná galaxie. Srážky galaxií nejsou ve vesmíru ničím neobvyklým. Již samo jádro M31 naznačuje, že i tato galaxie vznikla srážkou dvou menších galaxií. V Místní skupině je M31 spolu s Mléčnou dráhou nejhmotnější a těžiště celé skupiny se nachází mezi nimi. Galaxie v Andromedě je tedy velmi podobná Mléčné dráze. Jde o stejný typ. M31 obsahuje také hvězdy hlavní posloupnosti, obry, veleobry, cefeidy, trpaslíky, otevřené hvězokupy i mezihvězdnou hmotu. V ramenech jsou i modří obři a veleobři a každoročně se v ní pozoruje 30 nov. V jádře se nachází také stovky kulových hvězdokup.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama